Ideální velikost stolu

Jaká je ideální velikost jídelního stolu?

 

Velikost jídelního stolu se odvíjí od počtu osob, které u něj chcete posadit a jak velkou na to máte místnost.

Minimální prostor pro stolování jedné osoby se počítá 60 x 40 cm. K rozměru stolu určitě připočítejte 70 – 75 cm z každé strany, aby šly dobře odsouvat židle.

Pokud během měření narazíte na problém s místem, jako většina lidí, nebojte se zauvažovat o dobře umístěné lavici, která ušetří drahocenné centimetry tím, že se nemusí odsouvat.

 

Stůl pro 4 – Minimálně 130 x 80cm, ideálně 150 x 90cm a větší

Stůl pro 6 – Minimálně 180 x 90cm, ideálně 200 x 100cm a větší

Stůl pro 8 – Ideálně 260 x 100cm a větší..

 

Jestliže už máte jasno, jak velký stůl potřebujete, pak je dobré vzít do ruky metr a důkladně proměřit, zda se vám takto velký stůl vejde tam, kde ho chcete mít. Při měření určitě nezapomeňte na dostatek místa pro odsouvání židlí (počítejte navíc minimálně 70cm z každé strany, kde budou židle).

 

 

Pokud si stále nejste jistí celkovými rozměry, nebo řešíte zapeklitou vnitřní zástavbu, není nic lepšího, než si vše “vymodelovat” v realitě. Místo stolu poslouží do výšky položený karton nebo tenká deska, místo židlí libovolná stolička, nebo kartonové krabice. Pak už je to jen na vaší představivosti a vynalézavosti.

 

Dominantní nebo subtilní a jak to ovlivňuje stabilitu stolu

Chcete, aby váš nový stůl působil masivně a dominantně, nebo hledáte spíš něco vzdušného a subtilního? S touto otázkou totiž přímo souvisí výsledné chování stolu, obzvlášť jeho stabilita a celková tuhost. Rádi bychom zde napsali, že v době, kdy se lidstvo připravuje na lety na Mars, si konečně můžete pořídit tenkou, v prostoru levitující desku, která se nehne ani při malé domácí dance party, ale nebyla by to pravda.

 

Reálně je naše zkušenost taková, že čím vyšší hmotnost použitého materiálu, tím stabilnější chování, ale také opticky výraznější vjem z celého stolu. Ano, určitě existují různé konstrukční fígle, jak zvyšovat stabilitu stolu, aniž by to zasahovalo do vzhledu (chytře umístěné výztuhy, zavětrování konstrukce, tvar a sklon nohou,..), ale primárně je to vždy o hrubé hmotnosti, která stolu dodává tíhu, masivnost a pocit nepohnutelnosti.

 

Jak vidíte, není to žádná rocket science. Odteď jste schopni odhadnout chování stolu třeba podle fotky na webu. Stačí se podívat na tloušťku desky, její vyztužení a masivnost konstrukce podnože. Čím víc materiálu uvidíte, tím stabilnější stůl bude. Jestliže výrobce neukazuje, co se děje pod deskou, můžete v klidu předpokládat, že tam prostě nic není (což je běžná praxe).

 

Tvar nohou a počet míst u stolu

O tomto spojení se příliš nemluví, ale je to zásadní věc s ohledem na každodenní používání. Tvar nohou ovlivňuje počet míst na sezení. Od pradávna se vyráběly stoly se čtyřma nohama. Důvod byl prostý. Rodiny byly početné a místa na žití bylo málo. Šlo se tedy cestou stolování, co největšího počtu strávníků na čtvereční metr. V tomto ohledu jsou klasické čtyřnohé stoly absolutně nepřekonatelné. Na malé ploše nabízí nejvíc místa na nohy a umožňují pohodlné sezení kolem dokola celého stolu.

 

Designovým trendem jsou kovové nohy do O, nebo V. Tyto stoly mají u podlahy vždy položený spojovací profil, který chtě nechtě vadí pohodlnému sezení v čele stolu. To je také důvod proč se u většiny těchto stolů sedí pouze po bocích. Sezení v čele je u těchto stolů prostě problém. Často se to řeší buď nákupem čtyřnohých celodřevěných židlí (které jdou zasunout přes profil a v případě doteku nepoškrábou lak), nebo přetažením desky ve směru délky stolu.

 

Přetažení desky jsme párkrát vyráběli na zakázku, ale v praxi vždy narazíte na to, že v čele musí být minimálně 40cm přesah, aby se tam dalo sedět pohodlně. Jakmile je to méně, nebude to nikdy úplně ideální. Jakmile je to 40cm a více, začnou kovové nohy vadit lidem sedícím po bocích, nebo stůl začne být nesmyslně dlouhý. Proto tyto stoly doporučujeme pouze na sezení po bocích s tím, že v čele se dá sedět pouze občasně při rodinné oslavě, ale určitě ne každý den.

 

 

Délka stolu a vyztužení desky

Má smysl připlácet za stůl s konstrukcí alias podnoží, nebo vám stačí běžné kovové nohy? Odpověď leží v celkové délce stolu a materiálu desky. Každý materiál se chová jinak a tomu odpovídá i výsledné optimální řešení.

 

Kámen, nebo beton je vždy dobré položit na samostatně stojící podnož, bez ohledu na délku stolu. Tyto materiály jsou citlivé na milimetrové průhyby a rádi praskají, když nejsou v perfektní rovině. Pro dlouhé stoly s těmito deskami určitě doporučujeme volit ty nejmasivnější podnože, které v klidu vydrží vyšší hmotnost desky a zároveň zaručí její perfektní rovinu.

 

U lamina, pracovních desek a dýhovaných dřevotřísek nepoznáte do délky 160cm žádný rozdíl mezi stolem s podnoží a stolem s dvojicí kovových nohou – pevnost je stejná, únosnost plus mínus také. Od délky 180cm+ se vyplatí si připlatit za stůl s kovovou podnoží, která podepře přirozený průhyb desky vlastní vahou.

 

Masiv je živý přírodní materiál, který citlivě vnímá svoje okolí a reaguje na jeho změny – lidově tomu říká, že pracuje. Když je mu moc teplo, zkracuje se, když je mu zima, tak se prodlužuje a když se mu cokoliv dlouhodobě nelíbí, může se kroutit, ohýbat a dělat všelijaké další brikule. Holt přírodě neporučíš. My to řešíme tak, že pod masivní desky používáme pouze pevné kovové podnože, nebo roznášecí plechy, které drží desku v celé ploše. A to bez vyjímek. V praxi to pak funguje tak, že desce umožníme drobnou volnost pro jemné pohyby (díky drobným vůlím), ale případné velké pohyby podrží kovový rám/plech. Masivní desky se pak chovají klidněji a vy si můžete být jisti, že budete mít neustále krásný stůl, který vydrží.

Výška stolu

Poměrně časté otázky padají na výšku stolu. Z praxe můžeme říct, že 95% lidí absolutně vyhovuje standardní výška 75cm. Pro opravdu vysoké lidi (195cm+) je dobré zauvažovat o výšce 76cm. Vyšší stoly děláme absolutně výjimečně a vždy po důkladné konzultaci.

 

Teď už si jenom vybrat

A jsme na konci našeho průvodce tím nejdůležitějším, podle čeho vybrat skvělý jídelní stůl. Všechno ostatní je nice-to-have a s tím si už hravě poradíte. Držíme palce a přejeme šťastnou ruku při výběru stolu vašich snů.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení